Norští manželé putují pěšky kolem světa, v Polsku jim ale zastřelili oslíka

Varšava - Už 28 let putují norští manželé Fahrenholzovi pěšky kolem světa v doprovodu svých psů a oslíků. Prošli už většinu Evropy a nikde nezaznamenali větší problémy. Pak je ale jejich kroky zavedly do malého polského města Golub Dobrzyń nedaleko Toruně, kde jim jednu oslici zastřelil zřejmě místní pytlák. 

Policie ihned vyhlásila pátrání, do kterého se zapojili i místní, zatím ale bezúspěšně. Starosta proto vypsal odměnu za dopadení střelce, chce tak očistit jméno městečka. „Nevím, jak nazvat někoho, kdo se dopustil takového činu. Jde o naší čest,“ vysvětluje starosta Roman Pasarz. 

Norští manželé dnes po čtyřech dnech dostali od starosty oslíka nového a mohou tak pokračovat na své dlouhé pouti v plném počtu. V nohách mají už 250 tisíc kilometrů, to jim ale nestačí. Chtějí totiž ujít stejnou vzdálenost, jako je vzdálen Měsíc od Země, podle svých výpočtů to zvládnou za 16 let. Z Polska manželé za několik týdnů vyrazí směrem na východ – pěšky chtějí dojít přes Bělorusko a Rusko až do Mongolska. 

Na své dlouhé pouti přitom nepoužívají skoro žádné výdobytky moderní civilizace, nepoužívají mobilní telefon a nenosí hodinky. Většinou spí ve stanu nebo pod širákem. Peníze si vydělávají příležitostnou prací a spoléhají na pomoc místních. „Cestování pěšky kolem světa je náš životní styl. Jsme jako v muzeu, kde všechno pozorujeme,“ vysvětluje Werner Fahrenholz.