Bolivijské volby nepřekvapily, Morales je znovu prezidentem

La Paz - Bolivijský prezident Evo Morales byl v nedělních volbách znovu potvrzen ve svém úřadu na další funkční období. Potvrzují to první konečné neoficiální výsledky, podle kterých levicový politik obdržel 63 procent hlasů. Pro jeho největšího soupeře Manfreda Reyese Villu údajně hlasovalo asi 27 procent voličů. Souběžně konané parlamentní volby ovládlo Moralesovo Hnutí za socialismus (MAS), které podle odhadů obsadí většinu křesel v obou komorách Národního kongresu. Prezidentovo vítězství se všeobecně čekalo, protože za ním stojí chudá indiánská většina země.

Ještě v neděli v noci se Morales prohlásil vítězem voleb a slíbil "urychlit
změny ve prospěch bolivijského lidu". Včera navíc nadhodil možnost, že v příštích volbách by mohl kandidovat znovu, protože prý z hlediska nové ústavy bude jeho nový mandát teprve první.

Ačkoli oficiální výsledky mají být známy až dnes, centrum La Pazu zaplavily už v neděli večer davy přívrženců prvního indiánského prezidenta jedné z nejchudších jihoamerických zemí. „Evo znovu, Evo znovu!“ oslavovali předpokládaný Moralesův zisk druhého mandátu.

Levice má v Bolívii navrch

Pro pokračování jeho levicového kurzu a uvažovanou kandidaturu na třetí funkční období byl pro Moralese důležitý i úspěch jeho formace ve volbách do Národního kongresu. Podle odhadů by mělo MAS získat v šestatřicetičlenném Senátu, dosud ovládaném opozicí, dvoutřetinovou většinu.

Ve stotřicetičlenné Poslanecké sněmovně se asi bude muset spokojit s prostou většinou. Dvoutřetinová většina v obou komorách by Moralesovi umožnila bez překážek uplatňovat novou ústavu přijatou letos v lednu i vnutit své zákony surovinově bohatým provinciím, které si nárokují rozsáhlou samosprávu. 

Ropné sociální dávky

Evo Morales byl původně pěstitelem koky a odborářským vůdcem. Hlásá socialistickou cestu vývoje a jeho na místní poměry štědrá sociální politika, financovaná hlavně zestátněním základních sektorů energetiky a důlního průmyslu, mu zajišťuje podporu chudé většiny. K podobné politice se uchyluje i jeho největší politický spojenec a zároveň finanční podporovatel, venezuelský prezident Hugo Chávez.