Protestující Íránci se střetli s policií

Teherán – Protestující stoupenci íránské opozice se dnes v centru Teheránu střetli s pořádkovými jednotkami, které proti nim použily obušky a slzný plyn. Ke střetům došlo údajně na dvou hlavních teheránských náměstích a před teheránskou univerzitou, dvě demonstrantky byly zatčeny, uvedla agentura Reuters. Policie už nad ránem obklíčila teheránskou univerzitu kvůli obavám z protivládních manifestací. Studenti totiž na dnešek v několika íránských městech připravili protestní shromáždění, na nichž si připomínají zabití tří studentů při protiamerické demonstraci v roce 1953. Od 90. let je tento den záminkou pro konání proreformních akcí.

Íránské úřady se bojí, že akce tentokrát vyústí k dalším demonstracím proti sporným červnovým prezidentským volbám. Už kvůli tomu zpomalily nebo zcela přerušily internetové připojení a novinářům zakázaly, aby o chystaném shromáždění informovali. Podle agentury Reuters v Teheránu také zkolabovala mobilní síť.

Dvě zadržené ženy na sobě měly podle svědků zelené stuhy, které jsou symbolem podpory neúspěšného prezidentského kandidáta Míra Hosejna Músávího.

Video Matouš Erban a Rod Shahidi ve Studiu 6
video

Matouš Erban a Rod Shahidi ve Studiu 6

Jde o první protivládní akci od 4. listopadu, kdy íránské síly potlačily demonstraci organizovanou při 30. výročí obsazení bývalé americké ambasády v Teheránu. Protesty podporují i čeští studenti. Online přenosy, přímé vstupy z Íránu a debaty se od šestnácti hodin konají v parku Kampa a Mlýnské kavárně.

Protesty v Íránu
Protesty v Íránu