Basescu těsně obhájil prezidentský mandát, opozice protestuje

Bukurešť - Sociálnědemokratická strana rumunského prezidentského kandidáta Mircey Geoany se rozhodla napadnout výsledky prezidentských voleb u ústavního soudu. Prý má důkazy o podvodech, které mohly zvrátit výsledky celého hlasování. V nedělních prezidentských volbách v Rumunsku obhájil nejvyšší post dosavadní pravicový šéf státu Traian Basescu. Po sečtení 99,95 procenta odevzdaných hlasů získal podporu 50,33 procenta voličů, zatímco jeho sociálnědemokratický rival Mircea Geoana 49,66 procenta. 

„Závazek respektovat důvěru svěřenou pěti miliony Rumunů nás vede k přirozenému, demokratickému a nezbytnému závěru napadnout výsledky těchto voleb u ústavního soudu,“ prohlásil Geoana. „Nemůžeme zůstat nečinní, když existují četné indicie ohledně finančních částek vynaložených ke skupování hlasů a také ohledně volební turistiky a rovněž o tom, že lidé hlasovali vícekrát,“ upozornil. 

Podle sociálních demokratů zpochybňují výsledky voleb průzkumy při odchodu z volebních místností, velký počet neplatných hlasů, dodatečně měněné protokoly místních volebních komisí nebo masivní volební turistika. 

Video Reportáž Jana Moláčka
video

Reportáž Jana Moláčka

Ústavní soud by mohl výsledky anulovat

Ústavní soud může výsledky anulovat, pokud shledá volbu za podvrženou. Náhradní kolo prezidentské volby by se v takovém případě mělo podle rumunských zákonů uskutečnit druhou neděli po rozhodnutí ústavního soudu.

Procentuální rozdíl mezi kandidáty reprezentuje 78 tisíc hlasů. Započtení zbývajících hlasů může podle ústřední volební komise změnit ještě setiny procenta nebo jednu desetinu, celkový výsledek se ale už těžko změní.

Většina průzkumů pořádaných u východů z volebních místností přitom přiznávala těsnou výhru Geoanovi, jen jeden Baseskovi. Každý hlas měl tentokrát obrovskou váhu, souboj byl nesmírně vyrovnaný. Oba kandidáti si hned po uzavření místností přisvojovali vítězství, ještě v noci dokonce těsně vedl vyzyvatel Geoana.

„Je to úžasná noc pro rumunskou demokracii, je to vítězství, o které jsme usilovali. Velice emotivní okamžiky, těžko to popsat. Chci vám poděkovat, milionům Rumunů, kteří jste přišli volit,“ prohlásil poražený kandidát Geoana v době, kdy si byl jist svým vítězstvím. Účast byla 57procentní  - o tři procenta větší než v prvním kole. Rozhodující mohly být hlasy Rumunů ze zahraničí.

Traian Basescu:

„Vyhrál jsem! Stejně jako v roce 2004!“


Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) vydala prohlášení, v němž oceňuje, že „volby proběhly v souladu se závazky stanovenými OBSE“. „Zprávy o nesrovnalostech musejí být vyšetřeny bez prodlení,“ dodává prohlášení organizace.

Nejdůležitější volby za dvacet let

Už samotnou předvolební kampaň poznamenaly v době hluboké ekonomické krize osobní výpady a obvinění. Nový prezident bude muset jmenovat premiéra, protože zemi od říjnové politické krize řídí provizorní kabinet. Mezinárodní měnový fond kvůli politické nestabilitě zastavil vyplácení mimořádné půjčky k překlenutí krize. Tři roky po vstupu do Evropské unie se Rumunsko musí v příštích měsících odrazit ode dna. Těsný výsledek ale vítězi situaci zkomplikuje.

Basescu vyhrál i důležitou bitvu s parlamentem. Voliči v referendu zrušili horní komoru a snížili počet zastupitelů v dolní komoře. Strach o křeslo v předčasných volbách tak může řadu poslanců z jiných stran zahnat do Basescova tábora. Teprve pak se někdejší starosta Bukurešti může pokusit o naléhavé ekonomické reformy.

Mezinárodní měnový fond, který Rumunsku vytýká politickou nestabilitu a neschválení rozpočtu na rok 2010, v listopadu pozastavil poskytnutí půjčky 1,5 miliardy eur, které mají Bukurešti pomoci se mzdami a důchody. Zahraniční partneři vyčítají zemi také velkou korupci.