V Aténách pokračují protestní demonstrace

Atény - V Aténách už druhý den pokračují střety mezi policií a mladými demonstranty, kteří si v neděli připomněli první výročí smrti patnáctiletého chlapce zabitého v řecké metropoli policejní zbraní. Srážky v ulicích si od neděle vyžádaly nejméně 30 zraněných a značné materiální škody. Více než 300 radikálů skončilo v cele. Do Řecka se sjelo i 150 anarchistů z Itálie, Francie a dalších evropských zemí.

Dnešních protestů se účastnilo v centru Atén přibližně 3000 demonstrantů, většinou vysokoškolských studentů. Demonstranti na policii házeli kameny, policisté odpovídali slzným plynem. Zadrženo bylo devět osob. Průvod čítající podle policejních odhadů 5000 lidí poté zamířil k parlamentu. Do průvodu se zamíchaly další skupiny, jež házely různé předměty do výloh obchodů a na policisty, kteří odpovídali slzným plynem.

Demonstranti se odpoledne rozešli a několik stovek policistů vytvořilo kordon kolem rektorátu aténské univerzity, aby zabránili jeho případné okupaci. Anarchisté rektorát v neděli po několik hodin okupovali a na střechu vyvěsili rudé a černé prapory.

Odpoledne manifestovalo asi 5000 osob v druhém největším řeckém městě Soluni, kde demonstranti v neděli rozbili desítku obchodů a automobily.

Už v noci na dnešek se šest tisíc policistů v Aténách střetlo s tisícovkou maskovaných anarchistů útočících kamením a zápalnými lahvemi z objektů vysokých škol.

Rány po Alexisově smrti se ani po roce nezahojily

Zastřelení Alexise Grigoropulose 6. prosince 2008 policistou při zásahu proti násilnické skupině mladíků rozpoutalo před rokem měsíční sérii nebývalých protestů v Aténách i v dalších městech, při nichž se mladí lidé ostře střetávali s policií.

O rok později se srážky opakovaly v řecké metropoli a v Soluni, kde se u příležitosti výročí této tragédie sešlo několik tisíc mladých nespokojenců. V Aténách asi 200 maskovaných radikálů mimo jiné obsadilo část univerzity a zranilo rektora, který musel být hospitalizován. V noci na dnešek se boje přesunuly k tamní polytechnice, kde mladíci házeli na policii kameny a lahve, na což pořádkové síly odpovídaly slzným plynem.

Na dnešní odpoledne je do hlavního města svolána velká demonstrace studentů a učitelů. V Řecku je už od soboty v pohotovosti přes 10 tisíc policistů, z toho šest tisíc v Aténách.

Policista, který Grigoropulose zastřelil, byl zatčen a obviněn z úmyslného zabití. Jeho kolega je stíhán jako jeho komplic. Jejich proces začne na začátku příštího roku.