Filipíny zachvátily nepokoje. Navzdory stannému právu

Manila - Ozbrojení přívrženci vlivného rodinného klanu, jehož patriarcha a ostatní členové byli minulý týden zatčeni kvůli podezření z účasti na nedávném masakru v jihofilipínské provincii Maguindanao, se v neděli střetli s policií. Jde o první násilný konflikt od soboty, kdy filipínská prezidentka vyhlásila v provincii stanné právo.

Přibližně 20 až 30 přívrženců klanu Ampatuanů, jehož členy policie podezřívá z účasti na masakru, při kterém bylo zabito 57 lidí, včetně 30 novinářů, začalo střílet na policejní komanda hlídkující ve městě Datu Unsay nedaleko dějiště masakru. Střelbu zastavil až příjezd dvou obrněných vozidel.

Zatím nebyly hlášeny žádné oběti na životech a vládní vyjednávači se pokoušejí přesvědčit ozbrojence, aby se vzdali dobrovolně. Podle šéfa filipínské policie Jesuse Verzosy se ozbrojenci, jichž může být až 2400, seskupili na obranu klanu Ampatuanů, který provincii Maguindanao na jihu země ovládá už několik desetiletí.

Filipínská armáda v sobotu zadržela patriarchu klanu, jeho syna, který je guvernérem provincie Maguindanao, několik dalších členů rodinného klanu a asi 60 přívrženců. Prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová následně v provincii vyhlásila stanné právo kvůli obavám z nepokojů.

Zatčení jsou spojováni s masakrem spáchaným 23. listopadu, kdy přibližně stovka ozbrojenců zaútočila na skupinu přívrženců místního kandidáta na guvernéra Esmaela Mangudadatua. Mrtvá těla se stopami po kulkách a po bodných ranách byla nalezena ve dvou hromadných hrobech, ve kterých prý byla zasypána i dvě auta. Klan Ampatuanů jakoukoli účast na masakru popírá a za jeho pachatele označuje muslimské radikály.