Letící lampiony přinesly Indonésii guinnessovský rekord

Jakarta - Více než deset tisíc papírových lampionů vzlétlo v sobotu k noční obloze z pláže v Jakartě, a přineslo tak Indonésii světový rekord a zápis do Guinnessovy knihy. Přesný počet bílých lampionů se teprve zjišťuje; organizátor akce Yamal Hasmanan z ekumenické skupiny Freedom Faithnet Global ale prohlásil, že je v každém případě zjevné, že dosavadní rekord 3682 lampionů, které vypustili 10. ledna v Kolumbii, Indonésané překonali.

Zástupci společnosti Guinness World Records ještě musejí spočítat, kolik svítilen vypustil každý ze 7000 zúčastněných; osvědčení potvrzující světový rekord v počtu současně vypuštěných letících lampionů už účastníci nicméně dostali.

Vypouštění lampionů je starý čínský zvyk. Tyto lampiony nejčastěji tvoří papírový vak, v němž je uložena kostka parafínu. Lampiony fungují na podobném principu jako horkovzdušné balony. Společnost Freedom Faithnet Global letošní vypouštění svítilen zorganizovala jako symbol naděje a modliteb v rámci každoročních oslav, které mají letos ekologické zaměření.

Indonésie překonala rekord v počtu vypuštěných papírových lampionů
Indonésie překonala rekord v počtu vypuštěných papírových lampionů