Medvědi v Tatrách ne a ne usnout

Varšava – Největší slovenská šelma – medvěd hnědý - se stále neuložila k zimnímu spánku. Může za to teplé počasí. Mrazy ve Vysokých Tatrách ještě neuhodily, a medvědi tak stále mají co jíst. Pořádají dokonce hostiny na zahradách v podhůří. Odborníci tvrdí, že je to normální. Medvědi podle nich ulehnou, až začne mrznout.

Medvědi hnědí žijící ve Vysokých Tatrách do zimního spánku upadají teprve tehdy, když ve svém okolí nemohou najít nic k snědku. To teď ale ještě nehrozí, na zemi sníh neleží, medvědi tak toho mohou spořádat, co se do nich vejde. Přesouvají se dokonce do polského podhůří, kde přímo v zahradách očesávají jablka nebo se krmí jeřabinami. 

Odborníci ujišťují, že i když se medvědi neuložili k zimnímu spánku, neznamená to, že by byli mrzutí. Přírodovědci dokonce tvrdí, že letos by díky teplému počasí medvědi nemuseli usnout vůbec. Zda medvěd na zimu ulehne k  spánku, záleží podle odborníků také například na tom, jestli si mladé zvíře najde po opuštění matky své teritorium a vhodný brloh.

Tvrdým zimním spánkem už naopak spí medvědi ve slovenských Nízkých Tatrách a ve Velké Fatře. „Zalehli, přesně jak měli - mezi Martinem a Kateřinou. Aktivní už jsou jenom mladá, nezkušená zvířata,“ řekl zoolog Miroslav Saniga. Na Slovensku žije odhadem 500 až 900 medvědů. 

Zimní spánek

0Zimní spánek neboli hibernace je zvířecí strategie, jak přestát chladné roční období. Medvědi tráví zimu v takzvaném nepravém zimním spánku, kdy se jejich tělesná teplota snižuje jen minimálně, spotřeba kyslíku klesá asi o polovinu, ale tep může klesnout až o 75 %.

Medvědi hnědí zpravidla spí dva až čtyři měsíce, většinou od poloviny listopadu do poloviny března. Zvíře se ale může probrat ze zimního spánku i dřív, během hibernace vnímá hlavně zvukové podněty z okolí. Probudí ho například i teplejší období uprostřed zimy. Když ale znovu uhodí mrazy, znovu usne a spí až do jara. 

Medvědi tráví zimní spánek v brlohu. To může být malá jeskyňka nebo i metr hluboká díra ve svahu, kterou si medvěd sám vyhrabe. Vnitřek brlohu si medvědi vystýlají mechem nebo větvičkami, zvlášť pečlivě tak činí březí samice, protože medvíďata se rodí právě v lednu, kdy medvědi spí v brlozích.