Komunistické džíny na pulty nepatří

Stockholm – Stockholmské nákupní centrum PUB zarazilo na poslední chvíli prodej džínsů Noko Jeans z komunistické Severní Koreje. Ředitel obchodního domu Rene Stephansen to vysvětlil tím, že centrum není prostorem pro diskuze o Severní Koreji. „Pro nás to není otázka Noko Jeans. Je to otázka politického problému, s nímž PUB nechce být spojován,“ prohlásil.

Za značkou Noko Jeans stojí tři mladí Švédové, kteří zprávu o stažení výrobků považovali za vtip. „Všechno bylo z obchodu odstraněno,“ potvrdil Jakob Ohlsson, který Noko Jeans založil spolu s Jacobem Aaströmem a Torem Raudenem Källstigem. "Upřímně doufám, že stáhne také všechno, co má na sobě nápis Vyrobeno v Číně," dodal.

Kalhoty měly být k dostání v butiku Aplace, který je součástí centra. Jeho provozovatel Kalle Tollmar se prý o rozhodnutí obchodního domu dozvěděl půl hodiny před otevřením. „Je to škoda,“ litoval stažení exotického produktu. „Budeme je ale prodávat na našich webových stránkách, stejně jako to bude dělat Noko Jeans,“ dodal.

Prvních 1100 kusů severokorejských džínsů se má ve Švédsku prodávat za 1500 švédských korun (zhruba 3700 Kč). K dostání budou jen v černé barvě, protože modrý denim Severokorejci spojují s USA.

Zakladatelé oděvní značky tvrdí, že za jejich projektem stála myšlenka zintenzivnit kontakty s mezinárodně izolovanou KLDR. „Je to země, která někdy zachází hrozně se svými občany, ale my se domníváme, že náš projekt je cestou, jak tyto věci ovlivnit,“ vysvětlil Ohlsson.

Poprvé prý kontaktovali severokorejské úřady e-mailem v roce 2007. Tamní největší oděvní závod jejich nápad ale odmítl. Uspěli až u největší severokorejské státní důlní společnosti, která působí i v textilním odvětví.

/*json*/{"map":{"lat":59.335225019,"lng":18.0629611015,"zoom":17,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":59.334685,"lng":18.062854,"type":"1","description":"Stockholmsk\u00e9 n\u00e1kupn\u00ed centrum PUB"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/