V Sydney je k vidění kyj, kterým na Havaji rozbili Cookovi hlavu

Sydney - Vůbec poprvé po dvou stech letech jsou k vidění suvenýry z objevitelských cest kapitána Jamese Cooka. Veřejnost je ještě nikdy neviděla. Australské muzeum v Sydney uspořádalo unikátní výstavu s pomocí vládního grantu, díky kterému vykoupilo většinu cenných předmětů ze soukromých sbírek.

Kapitán Cook se proslavil svými objevitelskými cestami i tragickým koncem. Osudným se mu během jeho třetí plavby stal střet s domorodci na havajských ostrovech. Na výstavě v muzeu v Sydney jsou teď k vidění i zbraně, kterými v roce 1779 havajští domorodci ukončili jeho život. „Tenhle kyj nosili u pasu a sloužil k rozbíjení hlav protivníků. Vyrobili ho z velrybí kosti, tak je skutečně velice pevný,“ popisuje kurátor výstavy Nigel Erskine. 

Sbírka nepochází z osobní pozůstalosti kapitána Cooka. Zbraně si pořídily posádky jeho lodí. Do Anglie je přivezl námořník jménem Omai. „Zbraně skončily v majetku rodiny Tobiase Furneauxe, kapitána lodi Adventure. Celou dobu byly známy jako Omaiovy relikvie,“ vysvětluje Erskine. 

Z majetku soukromých sběratelů pak zbraně vykoupilo muzeum teprve po delším vyjednávání. Zaplatilo za ně v přepočtu téměř devět a půl milionu korun. Sbírka je jedinečná i tím, jak je kompletní. „Z osmnáctého století se dochovalo hodně exponátů, ale jen jako jednotlivé kusy rozptýlené ve sbírkách. Tuto se podařilo dochovat jako celistvou kolekci,“ říká Mary-Louise Williamsová z Námořního muzea v Sydney.

Výstava o plavbách Jamese Cooka
Výstava o plavbách Jamese Cooka