Američan obviněn z účasti na útocích v Bombaji

Washington - Americká prokuratura obvinila muže z Chicaga z účasti na přípravě bombových atentátů v Bombaji. Měl údajně za úkol vyhledávat cíle pro teroristické útoky. Jde o prvního amerického občana, který je v této souvislosti vyšetřován. Devětačtyřicetiletý muž byl obviněn už v říjnu za to, že připravoval akci proti dánským novinám jako pomstu za zveřejnění karikatury proroka Mohameda. Spolupracoval prý s bývalým majorem pákistánské armády.

David Headley, který podle amerického ministerstva spravedlnosti od svého zatčení s úřady spolupracuje, byl už v říjnu obviněn, že připravoval útok proti dánskému listu Jyllands-Posten jako mstu za to, že v roce 2005 zveřejnil karikatury proroka Mohameda. Také v této kauze Headley prý s vyšetřovateli spolupracuje. V přípravě útoků v Dánsku je Headley obviněn spolu s někdejším majorem pákistánské armády.   

Podle obvinění se Headley jako americký občan zúčastnil na začátku nynější dekády výcviku v táborech teroristů v Pákistánu, které ovládala islamistická organizace Laškare tajjaba. 

Sérii teroristických útoků na hotely a jiná místa v Bombaji, které trvaly od 26. do 29. listopadu 2008 a zahynuly při nich desítky lidí, včetně 28 cizinců z deseti zemí, má podle Indie na svědomí právě islamistická organizace Laškare tajjaba, která má sídlo v Pákistánu.