Gates překvapivě přijel do Afghánistánu a slíbil Karzáímu podporu

Kábul - Do Kábulu přijel na nečekanou návštěvu ministr obrany USA Robert Gates. Ten tu apeloval na znovuzvoleného prezidenta Hamída Karzáího, aby do nové afghánské vlády dosadil čestné, nezkorumpované ministry. Spojené státy minulý týden schválily vyslání 30 tisíc posil do Afghánistánu. V polovině roku 2011 by měli američtí vojáci začít předávat moc nad stabilizovanou zemí právě afghánským bezpečnostním složkám a úřadům. Velitel spojeneckých vojsk generál Stanley McChrystal mezitím informoval o nové strategii americký Kongres.

Gates ujistil afghánské politiky včetně Karzáího, že USA zůstanou dlouhodobě jejich partnery, ale očekávají od Kábulu rychlejší přípravu vlastních bezpečnostních sil. Američané posílají navíc do Afghánistánu 30 tisíc vojáků. Celkem stotisícový kontingent by se měl začít stahovat v červenci 2011, přičemž mezinárodní jednotky neopustí zemi najednou, ale postupně. Prezident Karzájí varoval, že do té doby vlastní armádu a policii nepostaví. A navíc na ni nemá peníze, o které žádá mezinárodní společenství.

Americký ministr obrany Robert Gates:

„Naši vojáci tady budou jen tak dlouho, dokud vám to pomůže v boji proti nepříteli. Budeme bojovat na vaší straně, dokud afghánské síly nebudou natolik silné, aby samy zajistily bezpečnost národa.“

Zatímco státníci jednali v Kábulu, na severovýchod odtud protestovaly stovky lidí proti poslednímu útoku spojeneckých vojsk, při nichž zahynulo 12 lidí. Podle afghánských úřadů jsou mezi nimi i civilisté a jedna žena. Vojáci NATO ale tvrdí, že při zátahu proti Talibanu zabili pouze sedm ozbrojenců a žádného civilistu. Afghánští vojáci nakonec demonstranty rozehnali.

McChrystal: Zvrat přijde do roka, musíme dopadnout bin Ládina

Mezinárodní jednotky zvrátí situaci v Afghánistánu během jednoho roku, prohlásil před americkým Kongresem generál McChrystal. Podle něj půjde o náročnou a drahou misi, která už nebude vyžadovat další vojáky. V noci údajně zastřelily spojenecké síly šest civilistů. NATO ale tvrdí, že při nočním útoku zabily sedm ozbrojenců.

McChrystal na slyšení v Kongresu také označil dopadení Usámy bin Ládina za nutnost v boji proti al-Káidě. Teroristická síť nepadne, dokud bude bin Ládin na svobodě, uvedl. Bin Ládin údajně žije na pomezí Pákistánu a Afghánistánu, ministr Gates ale minulý týden připustil, že Spojené státy o něm už celé roky nemají důvěryhodné informace.

Nový kabinet představí Karzáí v sobotu

Karzáí byl do úřadu znovu zvolen v srpnu, i když volby poznamenaly stížnosti na podvody. Při inauguraci slíbil, že do vlády, spojované s korupcí, dostane kompetentní a čestné ministry. Dnes se se zákonodárci dohodl, že kompletní seznam členů nového kabinetu představí v sobotu.

Karzáí zákonodárcům zatím sdělil, že ve vládě zůstanou dosavadní ministři zahraničí, vnitra, financí, obchodu a zemědělství, není ale jisté, zda na stejných postech. Podle agentury AP se Karzáí nachází v těžké situaci. Za své znovuzvolení vděčí mnoha vlivným lidem, kterým by měl nyní splatit jejich podporu právě dosazením do vlády.