Útoky v Láhauru: Bylo to jako konec světa

Láhaur - Násilí v Pákistánu nepolevuje. Sebevražedný atentátník včera odpálil dvě bomby v Láhauru. Pachatelé odpálili dálkově dvě nálože přímo na tržišti. Navíc v čase, kdy bylo přeplněné. Třicet tři lidí zemřelo, stovka se jich zranila. Mezi oběťmi jsou ženy i děti. K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. V Pákistánu došlo dnes navíc k dalšímu útoku. Nejméně 12 lidí zemřelo při bombovém útoku na vojenské stanoviště v centru pákistánského města Multan. Dalších asi 32 lidí bylo zraněno.

„Najednou jsem slyšel silnou ránu. Byli jsme v té chvíli trochu dál od místa a viděl jsem muže, jak běžel a najednou upadl. Za pár sekund další rána, všude byla tma. Všichni utíkali pryč. Viděl jsem na zemi mrtvá těla,“ popisuje svědek útoku.

První nálož vybuchla před bankou. Za půl minuty po ní druhá před policejní stanicí. Vzápětí celé tržiště zachvátil požár. „Výbuchy byly tak silné, že všichni ztratili orientaci. Lidé byli zmatení, naráželi do sebe a padali přes sebe. Některé děti tam zůstaly, a některé dokonce ušlapali. Bylo to jako konec světa,“ říká další svědek.

/*json*/{"map":{"lat":31.5447473335,"lng":74.337272644,"zoom":13,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Jen o několik hodin dřív se odpálil sebevražedný atentátník v Péšáváru na severozápadě země. Ochranka se ho pokusila zadržet, když chtěl vniknout do soudní budovy. Explozi nepřežilo deset lidí, desítky dalších jsou v nemocnici.

Útoky radikálů se stupňují od zahájení ofenzivy pákistánské armády proti Talibanu v údolí Svát. Jen za poslední dva měsíce při nich zemřelo asi 400 civilistů.