Vyslanec USA v KLDR jedná o případném jednání

Pchjongjang - Amerika chce přimět komunistickou Severní Koreu, aby se vrátila k šestistranným rozhovorům o jejím jaderném programu. V Pchjongjangu se o to bude snažit zvláštní americký vyslanec Stephen Bosworth. KLDR od těchto jednání v dubnu odešla. U stolu společně s ní a Amerikou mají sedět ještě Čína, Rusko, Japonsko a Jižní Korea.

Zvláštní americký vyslanec Stephen Bosworth vyráží na třídenní návštěvu KLDR. Je to první kontakt Obamovy administrativy na tak vysoké úrovni se Severní Koreou. Vyslanec se pokusí Severokorejce přesvědčit, aby se vrátili na šestistranná jednání o jaderném programu, ze kterých v dubnu odešli. Bosworth před odletem vyloučil, že by měl pro Severní Koreu nové pobídky a odměnu za návrat na jednání. 

Bosworthova první návštěva KLDR není podle amerických diplomatických zdrojů míněna jako rozšíření bilaterálních jednání. Vyslanec se zřejmě nesetká se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. 

KLDR letos opustila šestistranné rozhovory o jaderném odzbrojení své země, které vedla s Jižní Korejí, Čínou, Japonskem, Ruskem a Spojenými státy, když si za nové zbrojní testy vysloužila v červnu trest v podobě rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Tento dokument KLDR zakazuje další jaderné a raketové testy a zavádí nové sankce týkající se zbraní i finančních dohod.