Člen komanda SS se u soudu přiznal k vraždě tří lidí

Cáchy (Německo) – Někdejší člen nacistického komanda SS Heinrich Boere se dnes u soudu v Cáchách přiznal k tomu, že v roce 1944 zastřelil tři Nizozemce. Dnes osmaosmdesátiletý Boere si prý tehdy myslel, že tři civilisté jsou odbojáři. Prý také před 65 lety pohlížel na události jinak, než je vidí dnes. Rozsudek by měl u soudu v Cáchách padnout 18. prosince.

Boere ve svém prohlášení, které dnes u soudu přečetl jeho advokát, vylíčil okolnosti případu. Boere vyrostl v Nizozemsku, v roce 1940 se dobrovolně přihlásil k jednotkám SS. O čtyři roky později se účastnil akce s krycím názvem Silbertanne. Ta měla za úkol rozprášit nizozemský odboj. Při čistce nacisté zabili nejméně 54 Nizozemců. 

Boere se přiznal, že spolu s komplicem zastřelil tři lidi v roce 1944. Myslel si, že jsou to odbojáři. Tehdy pokládal „represivní opatření“ za nutná a oprávněná. „Dnes, 65 let po našem jednání, to vidím samozřejmě z jiného úhlu pohledu,“ sdělil v prohlášení. 

V nepřítomnosti ho už před 60 lety odsoudil zvláštní soud v Amsterodamu, a to k trestu smrti. Později to změnil na doživotí. Boere se za mříže ale nikdy nedostal. Žil totiž tehdy v Německu a tamní justice ho odmítla vydat.