V Ohiu se poprvé popravovalo jednosložkově

Lucasville (USA) – Poprvé za použití jednosložkové smrtící injekce byl dnes v americkém státě Ohio popraven usvědčený vrah Kenneth Biros. Podle odborníků je tato injekce méně bolestivá, než dosud používané trojsložkové jedy. Těmi se dosud popravuje v ostatních amerických státech, v nichž se trest smrti vykonává.

Biros byl prohlášen mrtvým asi 43 minut poté, co vstoupil do popravčí místnosti ve věznici v Lucasvillu v jižním Ohiu. Tento stát poprvé použil při popravě jednosložkový jed poté, co se jiného odsouzence k smrti v září nepodařilo bezbolestně popravit. Při nové metodě se používá obdobná látka, jíž se při eutanazii usmrcují domácí zvířata.

Odsouzený dostane do žíly buď velmi silné anestetikum, když se nalezne žíla, anebo kombinaci sedativa a protibolestivého přípravku, midazolamu a hydromorfonu, která se vpíchne do svalu na rukou, nohou nebo hýždích. Tato smrtící dávka zastaví dýchání.

Odsouzený Biros byl pro nový způsob popravy zřejmě vybrán pro zvláště odporný způsob vraždy, kterou spáchal v roce 1991. Tehdy nedaleko Warrenu ve státě Ohio zabil dvaadvacetiletou Tami Engstromovou. Znásilnil ji a její tělo pak rozřezal a zakopal na území dvou amerických států.

Biros byl 51. osobou, jež byla letos v USA popravena. V Ohiu to letos byla 5. poprava. Tento stát má v plánu jednu popravu měsíčně až do června příštího roku.

Biros si jako poslední jídlo před smrtí objednal sýrovou pizzu, cibulové kroužky se smaženými houbami, hranolky, třešňový dort, borůvkovou zmrzlinu a nealko pití.