Ekolog Obama se snaží vylepšit pověst USA

Washington – Spojené státy patří mezi největší světové znečišťovatele životního prostředí. Na Kodaňské konferenci je ale bude zastupovat nejekologičtější prezident v dějinách USA. Barack Obama si ekologii vytkl jako jednu z priorit svého prezidentského mandátu. Spojené státy proto investují stamiliony dolarů, aby se ukázaly jako lídr ekologických alternativ.

Na experiment s ukládáním kapalného uhlíku hluboko pod zemský povrch dává americká vláda 300 milionů dolarů, do dalších zelených technologií pak miliardy. „Zrychluje to přirozený koloběh uhlíku. Těžili jsme ho ze země jako uhlí, ropu, plyn, a teď ho vracíme zpět,“ vysvětluje geolog Tim Carr.

Pro Obamu je ekologie jednou z priorit. Doma ho ale zatím zaměstnává reforma zdravotnictví, klíčové ekologické zákony musely počkat. I kvůli tomu se Kodaň místo historického přelomu stala spíš diskusním klubem.

„Obama je nejzelenější prezident v dějinách Ameriky. Evropě se může zdát jeho postup pomalý, ale ten rozdíl v přístupu je obrovský,“ potvrzuje ekolog Erne Jungjohann.

Amerika před pár týdny vyhlásila cíl – do padesáti let snížit emise na pětinu, do roku 2020 o 17 procent. Vychází ale z úrovně roku 2005. „Jsem si jistý, že Amerika svůj závazek překročí. Vláda chystá řadu dalších návrhů, které emise ještě sníží,“ věří Jungjohann.

Obama si v Kodani vyslechne kritiku, že dělá málo. Doma mu naopak vyčítají, že slibuje moc. V Kongresu skončily naděje předchozí světové klimatické dohody – Kjótský protokol tu nikdy neprošel. Kodaňské závazky čeká podobně trnitá cesta.