V Africe se začíná dařit obchodu s drogami

New York - Rada bezpečnosti OSN vyzvala k efektivnější mezivládní spolupráci v boji proti celosvětovému obchodu s drogami. Pokládá ho za největší hrozbu pro globální mír a bezpečnost. Nečekaně nebezpečným územím se podle OSN v poslední době stává Afrika, zejména oblast pásu zemí jižně od Sahary. Toho si svět všiml až relativně nedávno.

Zatímco do západní Afriky proudí ročně 50-60 tun jihoamerického kokainu, východní Afrika je cílem afghánského heroinu - v ročním objemu 30-35 tun. Rychle roste počet nejhůř drogově závislých Afričanů, prudce se mezi nimi šíří metla kontinentu – AIDS.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun:

„Skupiny obchodníků s drogami podrývají zákonné vlády a pořádek. Šíří korupci, ovlivňují výsledky voleb, oslabují legální hospodářství. V některých zemích se jejich obrovské zisky vyrovnají hrubému domácímu produktu.“

Na závažnost problému Afriky jako překladiště drog před měsícem upozornila náhoda - nález havarovaného boeingu v Mali, který vezl zřejmě až deset tun kokainu. Některé země už přešly z obchodu na výrobu. Nedávné odhalení sedmi laboratoří v Guineji dokládá, že západní Afrika se stává výrobcem syntetických drog, amfetaminu, a krystalického kokainu z kokainové pasty.

Rada bezpečnosti po jednání vyzvala k posílení mezinárodní spolupráce v boji proti drogám. Jinak bude Afrika jako zločinecká volná ekonomická zóna pořád o krok napřed.