Jaruzelski prý žádal v roce 1981 zásah sovětských vojáků

Varšava - Někdejší polský premiér a pozdější prezident Wojciech Jaruzelski žádal v roce 1981 sovětské vedení o zásah v Polsku. Úplný zápis telefonického rozhovoru, který v noci z 8. na 9. prosince generál Jaruzelski vedl s velitelem vojsk Varšavské smlouvy Viktorem Kulikovem, zveřejní polský Institut národní paměti (IPN). Jaruzelski dnes označil v polské televizi TVP Info záznam telefonátu za podvrh z ruské strany.

„Stávka je pro nás nejlepší variantou. Dělníci zůstanou na místě. Bude hůře, pokud vyjdou mimo podniky a začnou ničit stranické výbory, organizovat pouliční demonstrace atd. Kdyby se to mělo týkat celé země, pak nám vy (SSSR) musíte pomoci,“ měl říct v rozhovoru Jaruzelski.

Kulikov si myslel, že „polská armáda si určitě s tou hrstkou kontrarevolucionářů poradí“. Jaruzelski ho ale upozornil, že jen v Katovicích a okolí žily čtyři miliony lidí, „takové Finsko“, a že Polsku chybí vojenská síla. „Sami to nezvládneme,“ uvedl polský premiér a vyhrožoval, že odmítnutí pomoci může skončit vystoupením Polska z Varšavské smlouvy.

Video Telefonát Miroslava Karase
video

Telefonát Miroslava Karase

Sovětský generál Jaruzelskému pomoc nepřislíbil a 10. prosince záležitost řešilo sovětské politbyro. „Nemůžeme riskovat,“ řekl k možnosti zásahu v Polsku tehdejší šéf KGB Jurij Andropov.

Na začátku 80. let ztrácela polská komunistická strana půdu pod nohama. Vyhlášení výjimečného stavu v noci z 12. na 13. prosince 1981 bylo pro polské komunistické vedení posledním prostředkem, který mělo k dispozici. Výjimečný stav trval formálně do července 1983, o život během něho přišlo okolo 90 lidí, tisíce osob byly zadrženy.

V dubnu 2007 byla proti jeho hlavním iniciátorům a vykonavatelům včetně Jaruzelského vznesena obvinění ze spáchání zločinů a porušení tehdejší ústavy. Soudní řízení začalo loni na jaře, krátce nato ale soud obžalovací spis vrátil k doplnění a proces se hlavně kvůli špatnému zdravotnímu stavu 86letého generála vleče. Jaruzelski opakovaně vyjádřil přesvědčení, že vyhlášením výjimečného stavu zachránil Polsko před hrozící vojenskou intervencí.

Antonin Dudek (historik z Institutu národní paměti): „Máme důkaz, že jednoznačně požádal o pomoc.“

Wojciech Jaruzelski: „To složité a dramatické rozhodnutí zachránilo Polsko před katastrofou nebývalých rozměrů.“

Lech Walesa: „Záležitost musí být vyjasněna. Pokud se prokáže velezrada, musí být viník potrestán.“

Je to podvrh, zlobí se Jaruzelski

Nevěrohodnost záznamu telefonátu lze podle Jaruzelského vyvodit už ze samotného zdroje informace, kterým prý byl Kulikov. Ten byl prý vždy mezi ruskou vojenskou elitou považován za „jestřába“ a osobně se zasazoval za intervenci sovětské armády v Polsku.

Bývalý šéf Solidarity, později Jaruzelského nástupce ve funkci polského prezidenta Lech Walesa reagoval na informace o Jaruzelského údajné snaze vymoci si zásah sovětské armády požadavkem na pohnání bývalého šéfa státu před soud. „Pokud se to potvrdí, pak musí být obžalován z velezrady,“ řekl Walesa televizní stanici TVN24.

Polský Institut národní paměti
Polský Institut národní paměti
Více fotek
  • Polský Institut národní paměti autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1292/129120.jpg
  • Soud s Wojciechem Jaruzelským autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/5/444/44324.jpg
  • Lech Walesa autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/3/236/23578.jpg