Austrálie nemá s přemnoženými velbloudy slitování

Sydney - Australské úřady začaly vybíjet šestitisícové stádo divokých velbloudů u osady Docker River v Severním teritoriu. Přemnožení potomci velbloudů dovezených z Asie v 19. století na práci trápí místní obyvatele už přes měsíc: ničí infrastrukturu, aby našli vodu. Jejich počet v celé zemi se odhaduje na milion a bez zákroku jich bude do devíti let dvojnásobek.

„Před čtrnácti dny zůstala zdejší komunita úplně bez vody, protože velbloudi přišli na to, jak rozbořit hydranty, aby se mohli napít. Bylo 42stupňové vedro, klimatizace přestala fungovat, museli jsme zavřít školu,“ říká Jude Prichardová z centrální pozemkové rady.

Úřadům došla trpělivost a poslaly do městečka střelce. Ti ve vrtulnících velbloudy zaženou do pouště a postřílejí. Zdechliny nechají volně ležet. Pro televizní stanice platí zákaz vybíjení natáčet kvůli obavám z odporu ochránců zvířat. Úřady ale tvrdí, že nemají na vybranou.

/*json*/{"map":{"lat":-24.8418921,"lng":129.148407,"zoom":12,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":-24.866667,"lng":129.116667,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/