Z filipínského masakru je podezřelých 161 lidí

Manila - Filipínská policie dnes identifikovala 161 osob podezřelých z listopadového masakru 57 lidí v jihofilipínské provincii Maguindanao. Mezi podezřelými jsou i příslušníci vládních milicí, které vedl klan Ampatuanů. Ten mohl mít za dobu, kdy provincii ovládal, na svědomí nejméně 200 lidských životů. Armádní letadla v úterý shazovala v oblasti letáky s výzvou, aby se příznivci mocné rodiny vzdali.

Fotografie podezřelých visí na policejním velitelství v Manile. Jsou tu tváře 161 lidí, kteří mají na svědomí krvavý masakr. Mezi nimi jsou vládní milicionáři a příslušníci politického klanu Ampatuanů. Ti ovládají provincii Magindanao na jihu ostrova. „Máme informace, že členové klanu byli do celé akce zapojeni. Důkazy ukazují, že se podíleli na vraždách. Dopustili se nejspíš i spiknutí, ale tento čin budeme řešit později,“ oznámil Jefferson Sorinao z filipínské policie.

Dvacet čtyři podezřelých už obvinila prokuratura ze vzpoury a vražd. Mezi nimi je i Andal Ampatuan mladší a jeho otec. Rodinný klan ale účast na masakru odmítá a za pachatele označuje muslimské radikály.

Svědci ale viděli na místě činu Andala Ampatuana mladšího. Podle jejich výpovědí zastavil kolonu, v které jeli příznivci protikandidáta na místního guvernéra. Několik z nich údajně sám zastřelil. Přestože se vzdal policii, svoje zločiny popřel. Úřady mezitím zatkly asi 30 pachatelů, mezi nimi i jeho čtyři bratry a otce. Ozbrojenci zabili celkem 57 lidí. Mezi nimi bylo i 21 žen, některé z nich předtím znásilnili.

Filipínská policie dnes identifikovala 161 osob podezřelých z listopadového masakru 57 lidí v jihofilipínské provincii Maguindanao.
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24