Nadějné vědecké talenty převzaly ocenění

Praha - Více než sedmdesát studentů převzalo v pražské Betlémské kapli z rukou zástupců ministerstva školství a předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše cenu za své výkony v nejrůznějších oborech. Ministerstvo školství ocenilo především nejlepší středoškolské účastníky mezinárodních olympiád. Letos čeští studenti získali na soutěžích osm zlatých medailí, což dokazuje, že i přes omezené možnosti sbírá Česko na mezinárodní úrovni úspěchy.

Olympijští medailisté, o kterých se nepíše. Nejde o branky, body, vteřiny, ale o znalosti a vědomosti. O přírodě, vesmíru nebo chemii. V Asii berou podobné soutěže velmi vážně - tvrdý trénink mají třeba v Číně. I tak mají Češi úspěchy. Celkově získali 50 medailí z toho 8 zlatých. Úspěšní reprezentanti se sešli v Betlémské kapli.

„Z rozpočtu ministerstva školství jde každý rok na tyto soutěže 34 milionů korun, ať už na národní, nebo mezinárodní kola. Myslím, že se to vyplatí,“ tvrdí náměstek ministryně školství Jan Kocourek.

Na práci s talentovanými dětmi se upírá na ministerstvu školství pozornost, protože mezi talenty se rodí budoucí špičkoví vědci. V rámci operačního programu Vzdělávání pro konkurenceschopnost se rozbíhá několik projektů, které jsou zaměřeny na práci s těmi nejnadanějšími studenty.

Už desítky let probíhají na českých školách olympiády v nejrůznějších oborech – matematické, jazykové či přírodovědné. Vedle nich se konají i soutěže, jako jsou Středoškolská odborná činnost či České hlavičky nebo ty, které pořádá asociace Amavet. Vítězové národních kol se pak účastní mezinárodních soutěží, které mají mimořádnou úroveň.