Bratislava nepojmenovala po Masarykovi ani ulici, teď mu staví sochu

Bratislava – První československý prezident Tomáš Garrique Masaryk bude mít v Bratislavě svou sochu. Doteď tu přitom po něm nepojmenovali ani ulici. Masaryk má totiž na Slovensku silné odpůrce. O dvoumetrové soše prezidenta se proto vedly v Bratislavě dlouhé diskuse.

Socha Masaryka má stát na místě, kde byl ještě nedávno pomník československé státnosti. Ten se ale na jaře přesunul před Národní divadlo. Po památníku zůstal jen prázdný podstavec, na kterém má teď stát dvoumetrová socha prvního československého prezidenta. „Je to dluh, který naše město splácí tomuto zakladateli, prvnímu prezidentovi československého státu, bez kterého bychom tu dnes nebyli ani my,“ říká starosta městské části Staré Mesto Andrej Petrek. 

Rozhodnutí o tom, že v Bratislavě bude stát socha Masaryka, nezůstalo ovšem bez komentáře. Předseda Združenia Korene Viliam Hornáček tvrdí: „Nejprve je třeba vypořádat se s dluhem vůči sobě, to znamená postavit sochy svým velkým osobnostem, a potom, jak už jsem řekl, se věnovat i těm lidem, kteří sice pomohli, ale slovenský národ neuznávali.“ 

Slovenští poslanci nicméně sochu Masaryka odsouhlasili jednohlasně. Vzorem ji bude stát 2,5 metrová plastika z roku 1924, která kdysi stála v bratislavské Zemské bance, dnes ji město ukrývá v depozitáři. 

Masarykova socha má být v Bratislavě odhalena 7. března – na 160. výročí narození československého prezidenta. A kdyby se to náhodou nestihlo, dalším termínem pak je 28. říjen.

Socha T. G. Masaryka
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24