Čína už nechce být největším producentem skleníkových plynů

Peking - Smogový mrak nad Pekingem je častou připomínkou, že Čína je největším světovým producentem skleníkových plynů na světě. Sama ale tvrdí, že to chce změnit. Do deseti let plánuje snížit množství vypouštěného uhlíku na jednotku HDP o 40 až 45 procent pod úrověň z roku 2005.

„Nechceme, aby rozvoj v Číně následoval tradičně vysoké emise v západních zemích. Opatření, která zavádíme, dokazují, že nepůjdeme ve vyjetých kolejích, ale novou cestou,“ holedbá se Sie Čen-chua z komise pro rozvoj a reformy. 

Kritici tvrdí, že Čína ale může dělat daleko více. Nový plán znamená, že emise budou přímo vázány na HDP. Experti varují, jestliže Čína udrží osmiprocentní růst svého hospodářství, dramaticky se bude zvyšovat i množství emisí. Aktivisté proto radí dělat víc proti energetickým ztrátám, zaměřit se na obnovitelné zdroje energií a snižovat závislost na uhlí. 

Čína to odmítá s tím, že taková omezení by zpomalila její ekonomický rozvoj a kvalitu života v zemi. Stamiliony Číňanů závisí na těžbě a obchodu s uhlím. Vláda proto mluví jen o pozvolném opouštění fosilních paliv. Navíc upozorňuje, že to bude krok nesmírně drahý. 

Čína věří, že nabízí maximum možného. Pravdou ale je, že než za čtyři desetiletí změní celý svůj průmysl, vypustí do atmosféry ještě obrovské množství skleníkových plynů.