Uganda chce popravovat homosexuály s HIV

Kampala - Uganda chystá zákon, podle kterého by HIV pozitivním homosexuálům v zemi hrozil kvůli jejich sexuální orientaci trest smrti. Jejich přátelé a rodiny by mohli jít až na sedm let do vězení, pokud by homosexuály nenahlásili úřadům. Zákon kritizují ochránci práv homosexuálů i mezinárodní společenství.

Zákon v současné podobě umožňuje uložit nejvyšší trest za znásilnění člověka stejného pohlaví. Na sedm let by se do vězení mohli dostat také lidé, kteří homosexuálům pronajmou nemovitost.

Kritici připravované zákonné úpravy upozorňují, že nový zákon by mohl zvrátit dosavadní úsilí vymýtit nemoc AIDS, neboť zakazuje „podporu homosexuality“. Soudí také, že norma je součástí celoafrické kampaně proti homosexuálům.

Ugandský ministr mravů James Nsaba Buturo řekl, že trest smrti ještě politici zváží, ale zákon je podle něj nutný, aby Uganda čelila zahraničnímu vlivu. Homosexualita totiž není „v Ugandě přirozená“, dodal. Podle červencového průzkumu veřejného mínění je 95 procent veřejnosti proti legalizaci homosexuality.

Datum projednávání zákona v parlamentu nebylo stanoveno. Minulý měsíc se proti zákonu konaly protesty v USA, ve čtvrtek by se měly uskutečnit v Londýně.