K masakru v Bagdádu se přiznala al-Káida

Bagdád – K atentátům v Iráku, které v úterý zabily téměř 130 lidí, se přihlásila irácká odnož teroristické sítě al-Káidy. Informoval o tom americký institut monitorující internetové stránky radikálních skupin. Irácký premiér Núrí Málikí kvůli atentátům odvolal velitele bagdádských bezpečnostních sil. Vyzval také rozhořčenou veřejnost, aby měla s vládou a bezpečnostními složkami trpělivost a stála za nimi.

Premiér Málikí vyzval Iráčany ke klidu a k další podpoře vlády i bezpečnostních složek. Málikího kabinet se totiž kvůli útokům, které jsou již třetím velkým atentátem na vládní instituce od léta, dostal pod palbu kritiky. Objevily se totiž spekulace, že se radikálové infiltrovali do bezpečnostních složek. 

Šéf obranného výboru iráckého parlamentu uvedl, že vláda musí vypracovat nouzový plán na vyrovnání se s případnou ostrou vlnou násilí před nadcházejícími parlamentními volbami.   

Skupina Islámský stát v Iráku (ISI), napojená na al-Káidu, se v prohlášení zveřejněném na internetu přihlásila k úterním útokům. Slibuje, že Al-Káida bude v atentátech pokračovat, dokud nebude v Iráku nastoleno islámské právo.

Při útocích mířených na vládní budovy v Bagdádu zahynulo přes sto lidí, včetně civilistů, dalších několik stovek bylo zraněno. Američtí i iráčtí experti se obávají, že násilí v Iráku ještě poroste do březnových voleb. Velení americké armády, která se má z Iráku stáhnout do konce roku 2011 oznámilo, že se stahováním počká, dokud volby neskončí.