Střed a východ USA pokryl led

Iowa - Střed a východ Spojených států zasáhly sněhové bouře. Podle agentury AP při vichřicích zemřelo nejméně 12 lidí, většinou při autonehodách. Kvůli větrům o rychlosti až 80 kilometrů v hodině se tvoří několikametrové sněhové jazyky. Letecké společnosti zrušily nebo odložily stovky letů. A v mnoha školách se kvůli počasí neučí.

Ve státech Illinois, Wisconsin a Iowa meteorologové varovali před silným větrem a téměř nulovou viditelností na silnicích. Vichr o rychlosti okolo 80 kilometrů v hodině by podle nich mohl přispět k tvorbě až čtyřmetrových sněhových jazyků. 

Počasí komplikuje život zemědělcům, kteří nestihli ještě všechno sklidit, na polích pokrytých ledem jim zbyly některé plodiny. V Kalifornii dokonce zmrzla úroda citrusů. 

Sníh a silný vítr jsou také důvodem, proč letecké společnosti ruší stovky letů. Problémy dělá počasí i na silnicích, kde se tvoří mohutné sněhové jazyky. Kvůli nepřízni počasí bouraly stovky lidí. Silnice přitom neustále okupuje armáda solicích vozů, které se snaží udržet vozovky sjízdné. Není to ale jednoduché, přes noc totiž na některých místech klesá teplota až na minus třicet stupňů, cesty jsou tu pokryté ledem.

Silnice v USA pohltil sníh.
Zdroj: AP Photo
Autor: Charlie Neibergall