Na Filipínách ozbrojenci unesli 75 lidí

Manila - Ozbrojenci na jihu Filipín unesli 75 civilistů, mezi nimi desítky žáků a učitelů základní školy. Všech 17 dětí už je na svobodě, propuštěn byl i jeden jejich učitel. Ozbrojenci údajně patří k lidové armádě Komunistické strany Filipín. Armáda se zatím pokouší v oblasti nastolit pořádek po vyhlášení stanného práva, které úřady zavedly po masakru na ostrově Mindanao. Policie už identifikovala přes 160 lidí podezřelých, kteří se měli podílet na zabití 57 lidí.

Asi dvacítka ozbrojenců se zmocnila 75 lidí, které využili jako živý štít při útěku před policií. Ta se snaží s únosci vyjednávat, zatím útočníci propustili 18 rukojmí. Vyjednavači se s ozbrojenci pokoušejí domluvit na propuštění dalších rukojmí. K únosu došlo v provincii Agusan del Sur. Podle agentury AFP ozbrojenci patří k Nové lidové armádě (NPA), která je ozbrojenou složkou Komunistické strany Filipín (CPP).

Bezpečnostní složky jsou přitom kvůli stannému právu v pozoru. I tak se ale nepodařilo únosu zabránit. Stanné právo filipínské úřady vyhlásily kvůli nedávnému masakru, při kterém bylo zabito 57 lidí. Z podílu na masakru je podezřelých přes 160 lidí, mezi nimi i syn guvernéra jedné z filipínských provincií Andal Ampatuan mladší.

Na ostrově Mindanao jsou činní také muslimští separatisté. Ti ale v úterý obnovili s filipínskou vládou mírové rozhovory.