Američané zatčení v Pákistánu se chtěli zapojit do džihádu

Islámábád – Pákistánské úřady vyšetřují případ pěti Američanů zatčených ve východním Pákistánu kvůli obviněním z extremismu. Studenti z Virginie se chtěli podle vyšetřovatelů zapojit do svaté války. V Pákistánu se skrývá mnoho povstaleckých skupin. Spojené státy tlačí na pákistánskou vládu, aby proti extremismu bojovala.

Při zátahu ve východním Pákistánu místní policie zadržela pět občanů Spojených států. Jde o pět studentů ve věku kolem 20 let ze severní Virginie. Padlo na ně podezření a po asi jednodenním sledování byli zatčeni. Místní média spekulují, že byli Američané zapleteni do příprav teroristických akcí. To dnes potvrdil i šéf místní policie. 

Ten dnes sdělil, že se Američani chtěli zapojit do svaté války (džihádu). „Zabavili jsme laptopy a další jejich věci. Poté jsme zjistili, že sem přijeli s úmyslem zapojit se do džihádu,“ řekl. Američané se k tomu prý navíc přiznali. Dnes pokračují výslechy, vyšetřovatelé se snaží zjistit, zda byla pětice napojena na některou z povstaleckých skupin. 

Tři zadržení Američané jsou podle policejních zdrojů pákistánského původu, jeden egyptského a poslední má kořeny v Jemenu. Na zmizení pěti studentů upozornili v Americe přímo jejich rodiče, kteří našli video na rozloučenou, na kterém muž vyzývá mladé muslimy, aby udělali něco na obranu muslimů v místech konfliktů.