Kanadští vojáci věděli o mučení vězňů v Afghánistánu

Toronto - Kanadští vojáci v Afghánistánu věděli, že zajatcům předávaným afghánské policii hrozí mučení. Podle tiskových agentur to uvedl kanadský generál Walt Natynczyk s odkazem na zápisy velitele v Afghánistánu z roku 2006. Kauza vyvolala otázku, jestli Kanada neporušila mezinárodní zákon, když vydávala vězně i přes důkazy o jejich následném týrání. Podle právních expertů je takový postup považován za válečný zločin.

Natynczyk na tiskové konferenci sdělil, že má podklady, které jsou důkazem, že v roce 2006 vojáci věděli, že vězně, kterého předávali afghánské policii, vystavují možnému týrání.

V minulosti přitom kanadský ministr obrany Peter MacKay tvrdil, že neexistují žádné důkazy o tom, že by byli vězni předáváni kanadskou armádou do rukou afghánských bezpečnostních složek mučeni. 

Pokud by ale skutečně vojáci věděli, že zajatec bude po předání mučen, a přesto ho předali, dá se to považovat za válečný zločin, tvrdí právníci. Kritici proto žádají odstoupení ministra obrany a prošetření celého případu.