Vyslanec USA zatím nepřesvědčil KLDR k jednání

Soul – Spojené státy vyslaly do Severní Koreje svého zvláštního vyslance Stephena Boswortha s nadějí, že přesvědčí zdejší představitele, aby se vrátili k jednacímu stolu kvůli kontroverznímu jadernému programu. I když byla podle Boswortha jednání v Pchjongjangu otevřená a věcná, není jasné, zda se mu to podařilo.

Bosworth se totiž ani osobně nesetkal se severokorejským vůdcem Kim Čong-ilem. Jednal ale s jinými vysokými představiteli. Jednání v KLDR označil Bosworth na dnešní tiskové konferenci v Soulu za průzkumné rozhovory. 

Jejich cílem je donutit KLDR, aby se vrátila k šestistranným rozhovorům o jejím jaderném programu, od kterých Pchjongjang odstoupil před rokem. Severní Korea si podle Bosworthe uvědomuje důležitost obnovení šestistranných rozhovorů a snahy najít společné řešení. 

Bosworth se v KLDR setkal s prvním náměstkem ministra zahraničí Kang Sok-juem, který je považován za hlavního severokorejského vyjednávače ohledně jaderného odzbrojení a jednoho z nejbližších poradců Kim Čong-ila.