Britský muslim dostal doživotí za přípravu atentátů

Londýn – Londýnský soud dal dnes doživotní trest mladému britskému muslimovi. Ten se měl účastnit příprav na atentáty, během kterých mělo zemřít mnoho civilistů. Třiadvacetiletý dělník z Londýna Adam Khatib byl podle soudu členem teroristické skupiny řízené z Pákistánu. Skupinu měl vést Abdulla Ahmed Ali, který byl už dříve odsouzen na doživotí a z vězení může být propuštěn nejdříve za 40 let. Na rozdíl od Aliho může Khatib požádat o propuštění už po 18 letech trestu.

Khatib byl souzen s dvěma dalšími britskými muslimy z Londýna, a to ohledně plánování atentátů s pomocí tekutých výbušnin na nejméně sedm letadel mířících z Londýna do Severní Ameriky v roce 2006. Pětadvacetiletý Nabeel Hussain byl dnes poslán do žaláře na osm let, devětatřicetiletý Mohammed Shamin Uddin na 15 měsíců.

Osnovatelé atentátů se údajně chtěli pomstít vládám zemí, které v té době měly jednotky v Iráku a v Afghánistánu. Letadla na linkách do USA a Kanady chtěli simultánně za letu zničit tekutými výbušninami, které chtěli vydávat za nápoje.

Odhalení jejich příprav vedlo k drastickému celosvětovému zpřísnění bezpečnostních opatření v letecké dopravě, včetně zákazu cestujícím brát si do kabiny nápoje.