Slovenští poslanci táhnou za jeden provaz. Kvůli křížům

Bratislava - Slovensko ostře reaguje na rozhodnutí Evropského soudu pro lidská práva. Politikům se nelíbí, že by ve státních školách nesměly být křesťanské kříže. Poslanci se je snaží zachránit i přesto, že tento náboženský symbol visí jen v minimu slovenských škol.   

Ve slovenském parlamentu došlo k nevídanému - koalice i opozice hlasovaly zajedno. Političtí rivalové se spojili kvůli křesťanským křížům. „Usnesení brání, aby se odstraňovaly kříže tam, kde jsou tradičně v souladu s historií. Je možné, že bychom se v budoucnu dočkali odstranění kříže z našeho státního znaku,“ vysvětluje Martin Fronc z Křesťanskodemokratického hnutí, proč poslanci hlasovali pro zachování křížů ve školách.

Slovenské školy už jednou o křesťanské symboly přišly – k rozhodnutí došlo náhle za vlády komunistů. „Na jaře 1949 zmizely kříže přes noc ze škol. Do té doby se děti před vyučováním i modlily, pak už jen zpívaly píseň práce,“ popsal historik Dušan Kováč.

Kříže se na většinu státních slovenských škol nevrátily ani po převratu, v regionech se silnou církevní tradicí ale nejsou ničím neobvyklým. Pokud Evropský soud zákaz věšet kříže na veřejných školách potvrdí, školy to budou respektovat. Jejich zástupci přesto tvrdí, že zákony by měly sloužit lidem, ne naopak.