Brazílie své pralesy ochrání, chce za to ale zaplatit

Kodaň – Zásadní věcí, která ovlivňuje průběh jednání na klimatickém kongresu v Kodani, je spor mezi průmyslově vyspělými zeměmi a státy, jejichž ekonomiky zažívají prudký rozvoj. Proti oteplování bojují alespoň v projevech všichni. Ve skutečnosti se ale do boje proti změnám klimatu nikomu nechce. Chudší státy nechtějí na boj proti oteplování doplácet a žádají pomoc od bohatších partnerů.

Jasnou prioritou pro život na Zemi je ochrana tropických pralesů. Absorbují oxid uhličitý, který produkuje člověk. Kácení pralesů tuto schopnost absorbce snižuje. Při vypalování pralesů se navíc uhlík obsažený ve vegetaci proměňuje v oxid uhličitý.

Brazílie, kde jsou jedny z největších ploch pralesů na Zemi, s jejich ochranou souhlasí. Nechce ale doplácet na průmyslovou činnost zbytku světa. „Obětí globálního oteplování budou všechny země stejně. Proto boj proti tomuto fenoménu musí být úkolem všech: bohatých i chudých. A právě těm chudým musejí bohatí pomoci,“ žádá brazilský prezident Luiz Inacio Lula da Silva.

Brazílie požaduje po světovém společenství kompenzace. Nebude podporovat kácení svých lesů, ale chce si za to od bohatých zemí nechat zaplatit. Ilustruje to například brazilský stát Amazonas: 98 procent jeho povrchu tvoří pralesy a jen 2 procenta tam přetváří lidská činnost. Ovšem i tady jsou potřeba nové silnice, železnice a infrastruktura. Metropole státu Amazonas, Manaus, bude například sídlem mistrovství světa ve fotbale v roce 2014.

„Brazilský prezident Lula slibuje, že sníží odlesňování o 80% do roku 2020. Mnozí by si přáli jeho úplné zastavení, ale Lula říká, že to je nereálné, a má naprostou pravdu,“ uvedl ředitel projektů pro Jižní Ameriku David Clary.

Prezident Lula zavádí kvóty na plochy k pěstování cukrové třtiny, biopaliv či chov dobytka. Navíc odlesňování v Brazílii za uplynulý rok bylo nejnižší za posledních 20 let. Brazílie chce chránit své pralesy i světové klima, bez spolupráce světa by ji ale chuť mohla brzy přejít.

Vypalování pralesa
Vypalování pralesa