Vědci vytvořili sloučeninu, která může léčit AIDS

Praha - Čeští vědci ve spolupráci s kolegy z Německa vytvořili unikátní sloučeninu, která by mohla pomoci v boji proti AIDS. Vývoj léku, který by mohl zamezit množení viru HIV v těle, je zatím v samém počátku, přesto přináší výrazný vědecký pokrok. Na projektu pracuje výzkumný tým tří ústavů Akademie věd ve spolupráci s Vysokou školou chemicko-technologickou v Praze a univerzitou v Heidelbergu. „Máme v ruce sloučeninu, která má potenciál stát se lékem proti AIDS,“ řekla vedoucí týmu Pavlína Řezáčová z Ústavu organické chemie a biochemie a Ústavu molekulární genetiky AV ČR.

„To, o čem mluvíme, je sloučenina, která se ukázala aktivní v našich pokusech ve zkumavce na virových bílkovinách, ale nemůžeme říci, že by to byl lék. Nicméně má potenciál a vlastnosti, které z něho dělají dobrý bod, kde bychom mohli začít,“ uvedla Řezáčová.

Léky, které dokážou zamezit množení HIV v těle, již sice existují, virus se ale umí těmto lékům přizpůsobit a po čase se vůči nim stane odolný. Zmutovaný virus se pak dále šíří, napadá bílé krvinky, a ničí tak imunitu nositele. Nemoc AIDS se dále rozvíjí. 

Video Telefonát Pavlíny Řezáčové
video

Telefonát Pavlíny Řezáčové

Vědci vytvořili sloučeninu boru, vodíku, uhlíku a kobaltu, která dokáže blokovat bílkovinu zodpovědnou za množení viru, a to zcela odlišným způsobem než dosud známé léky. Díky těmto sloučeninám, které připravil tým Bohumíra Grünera v Ústavu anorganické chemie AV ČR, se nemůže vytvořit dostatek virů na likvidaci bílých krvinek. Látka navíc blokuje bílkovinu i u zmutovaných rezistenčních virů.

Výzkum je sice na samotném počátku, podle Řezáčové lze už ale nyní tvrdit, že látka by mohla být účinná proti všem rezistenčním virům, které se v současnosti v populaci šíří. Není prý ale možné vyloučit, že si virus proti sloučenině nevyvine rezistenci v budoucnosti.

Pavlína Řezáčová, vedoucí výzkumného týmu:

„Mluvíme o sloučenině, která je výsledkem základního výzkumu. Od této sloučeniny k léku je hrozně klikatá cesta, která může trvat až přes deset let a je v rukách farmaceutických společností.“


Účinnost látky proti AIDS musí v budoucnu prokázat řada dalších výzkumů a klinických testů. Zatím nejsou známy vedlejší účinky sloučeniny ani další podrobnosti. Akademie věd nyní zřejmě nabídne svůj projekt některé z farmaceutických firem, které by mohly mít zájem na dalším vývoji.