Madagaskar odřízl vyjednavače v Mosambiku

Johannesburg/Antananarivo - V nové politické roztržce mezi madagaskarským prezidentem a představiteli opozice přerušil ostrovní stát v Indickém oceánu letecké linky s pevninským Mosambikem. Z tohoto důvodu se nemohli vrátit domů madagaskarští vyjednavači, kteří v Mosambiku sestavovali společnou madagaskarskou vládu. Na jejím vytvoření se shodl současný prezident země Andry Rajoelina se svým politickým rivalem před několika týdny. Rajoelina však v úterý dohodu o jejím složení odmítl.

Andry Rajoelina se moci ujal při březnovém převratu. S politickým rivalem Markem Ravalomananou podepsali na začátku listopadu v etiopské Addis Abebě dohodu o společné vládě do voleb, které by se měly konat nejpozději na konci příštího roku.

Někdejší vůdci v čele s Ravalomananou se v úterý shodli na rozdělení vysokých míst ve vládě a na časovém plánu na ustavení prozatímních institucí. Rajoelina však dohodu o podobě vlády odmítl a řekl, že na svůj postoj upozorní armádu. Další kroky dle Reuters odmítl rozvést. Madagaskar ve středu zrušil lety, kterými se vyjednavači měli vrátit.

Hovory v Mosambiku zprostředkoval bývalý mosambický prezident Joaquim Chissano, který také Reuters potvrdil, že několik vyjednavačů se kvůli zrušeným letům nemohlo vrátit domů.