Gates přijel po Afghánistánu nečekaně i do Iráku

Bagdád - Zpoždění iráckých parlamentních voleb ani teroristické útoky neovlivní plán na stažení amerických bojových jednotek z Iráku. Při dnešní návštěvě amerického ministra obrany Roberta Gatese v Iráku to řekl generál Charles Jacoby, který ministra doprovází. USA chtějí bojové jednotky stáhnout do konce srpna, takže tam z nynějších asi 115 000 vojáků zůstane 50 000.

Volby se měly konat v lednu, ale kvůli průtahům, jež provázely přijetí volebního zákona, byly odloženy na 7. březen. Podle Jacobyho, který je druhým nejvyšším velitelem v Iráku, je i toto datum přijatelné pro dodržení plánů USA.

Američané chtějí z Iráku odejít jako ze stabilizované země. Rozhodující podle nich bude 60 dní po volbách, kdy se prokáže, zda zavládne klid, nebo se obnoví násilí. Mluvčí Pentagonu řekl, že je důležité, aby byla co nejdřív po volbách sestavena nová vláda. Jakýkoli odklad v tomto smyslu podle něj vytváří prostor pro nestabilitu.

Jacoby řekl, že cílem úterních atentátů, jež spáchala v Bagdádu irácká al-Káida, bylo narušit volby. Generál se domnívá, že je tato skupina oslabená a že větší akci je schopna zorganizovat jednou za šest až osm týdnů. USA prý neztrácejí důvěru ve výkonnost iráckých ozbrojených sil, ale vědí, že jsou „zjevně v tomto směru trhliny“.

Gates do Iráku přicestoval po třídenní návštěvě Afghánistánu. Večer měl jednat s premiérem Málikím, ale tato schůzka byla zrušena. Málikí byl totiž předvolán do parlamentu, aby odpovídal na otázky spojené s úterními atentáty. Mluvčí Pentagonu řekl, že se Gates s premiérem možná sejde v pátek ráno.

Následky bombového útoku v Bagdádu
Zdroj: ČTK/AP