Haagský tribunál završil jednání o nezávislosti Kosova

Haag – Mezinárodní soudní tribunál v Haagu dnes ukončí oficiální slyšení k případu odtržení Kosova od Srbska v únoru 2008. Soud se snaží nalézt odpověď na to, zda vyhlášení nezávislosti na kosovském území bylo v souladu s mezinárodním právem. Definitivní rozsudek se čeká během května příštího roku. Podnět k prošetření odtržení Kosova k soudu poslalo Valné shromáždění OSN na podnět Srbska.

Srbsko tvrdí, že vyhlášení nezávislosti bylo v rozporu se základními principy mezinárodního práva. Má na mysli hlavně zásadu neporušitelností státních hranic a státní suverenity. „Proti tomu však stojí jiné argumenty, které argumentují špatnou správou Srbska v době, kdy Kosovu vládlo, i tím, že již více jak deset let prakticky nemá žádnou jurisdikci na území Kosova,“ upozornil analytik Matyáš Zrno.

Před haagským mezinárodním soudem se během slyšení tvrdě střetly Spojené státy s Ruskem. Americký delegát vyzval soud, aby nezávislost uznal. Podle něj odtržení Kosova stabilizovalo situaci na západním Balkánu. Zástupce Ruska argumentoval tím, že stále platí rezoluce OSN, která zachovává územní celistvost Srbska.

Jak kosovská vláda, tak Severoatlantická aliance případný návrat Kosova pod srbskou jurisdikci neuzná a žádná srbská vláda se neodhodlá k nějakému válečnému dobrodružství, kterým se snažila získat Kosovo zpět. Kosovskou nezávislost uznalo 63 ze 192 členských zemí OSN, včetně České republiky.