Ostatky bývalého kyperského prezidenta někdo ukradl z hrobu

Nikósie - Ostatky bývalého kyperského prezidenta Tasose Papadopulose ukradl dnes ze hřbitova v kyperském hlavním městě Nikósii neznámý vandal. Motiv zůstává neznámý. Ke krádeži došlo jen den před prvním výročím prezidentovy smrti. „To, co se stalo, je odporné a mělo by být přísně odsouzeno. Doufám, že pachatel bude dopaden a exemplárně potrestán,“ uvedl Andros Kyprianu z vládní strany Pokroková strana pracujícího lidu (AKEL). Událost navíc označil za perverzní čin.

Den před výročím smrti bývalého prezidenta řecké části Kypru Tasose Papadopulose přišel jeho někdejší bodyguard na hřbitov zapálit svíčku. Na místě, kde dřív spočívala čtvrttunová mramorová deska, ale našel jen hromadu rozmoklé hlíny. Ostatky prezidenta byly fuč. V otevřené rakvi zbyla jen řecká pravoslavná ikona.   

Prohlášení příbuzných:

„Toto znesvěcení nemůže nijak znehodnotit odkaz, který za sebou Tasos Papadopulos zanechal. Ať je teď kdekoliv, jeho hlas pro naši národní věc bude slyšet i v těchto těžkých dobách.“


Policie neví, co mohlo být motivem krádeže ostatků. Bývalý prezident měl ale nepřátele na severu ostrova, mezi Turky. Vedl velmi důraznou kampaň proti sjednocení. Tak přesvědčivou, že mírový plán OSN na spojení obou částí ostrova rozdělených od roku 1974 většina kyperských Řeků v referendu zamítla. Turecké části tak zavřeli bránu do Evropské unie.

Papadopulos zemřel loni 12. prosince ve věku 74 let na rakovinu plic. Prezidentský úřad zastával od 1. března roku 2003 do 28. února 2008. V květnu roku 2004 dovedl jižní řeckou část Kypru do Evropské unie.

Kypr je rozdělen na etnicky řeckou a tureckou část od roku 1974, kdy severní část ostrova obsadila turecká armáda v reakci na převrat, za nímž stáli kyperští Řekové snažící se o připojení Kypru k pevninskému Řecku. V roce 1983 byla s posvěcením Ankary jednostranně vyhlášena Severokyperská turecká republika, která ale nedosáhla mezinárodního uznání. Uznává ji jen Ankara. Papadopulos ve věci usmíření s kyperskými Turky zastával spíše odmítavé stanovisko.

Mapa Kypru
Mapa Kypru