Anulované hlasy z prezidentských voleb v Rumunsku se přepočítají

Bukurešť – Rumunský ústavní soud rozhodl, že se musí přepočítat výsledky druhého kola prezidentských voleb. Současný prezident Traian Basescu obhájil svou funkci díky náskoku pouhých 70 tisíc hlasů. Kontrolovat se má necelých 140 tisíc hlasovacích lístků. Stížnost podala opoziční sociální demokracie, která usiluje o opakování voleb.

„Soud rozhodl většinou hlasů přezkoumat a znovu přepočítat anulované hlasovací lístky, aby se zjistilo, zda jsou rozdíly mezi volebními protokoly a skutečností,“ oznámil dnes ústavní soud. 

Stížnost na neregulérnost voleb podal v úterý k ústavnímu soudu poražený kandidát Sociálnědemokratické strany (PSD) Mircea Geoana. Ten žádal, aby byly výsledky voleb zrušeny. 

Anulované hlasy

  • 1. kolo - 227 000
  • 2. kolo - 138 444

Podle PSD provázely nedělní prezidentské volby masové podvody, jako je kupování hlasů, několikanásobné hlasování některých osob a chyby ve volebních protokolech. Anulováno bylo v obou kolech voleb přes 350 tisíc hlasů.

Soud musí nyní rozhodnout, zda jsou volební výsledky platné, nebo nařídit opakování voleb. Pokud by ale výsledky kvůli nesrovnalostem anuloval, mělo by se náhradní kolo volby podle rumunských zákonů konat druhou neděli po vynesení verdiktu.

Prezidentské volby vyhrál s 50,33 procenta hlasů Traian Basescu, získal přitom jen o 70 tisíc hlasů více než jeho sociálnědemokratický rival (49,66 procenta).