Polsko a USA podepsaly smlouvu SOFA

Varšava – Polsko a USA dnes podepsaly smlouvu SOFA upravující podmínky pobytu amerických vojáků na polském území v souvislosti s plánovaným rozmístěním protiraketového systému Patriot. Smlouvu schválila v úterý vláda premiéra Donalda Tuska a podpis byl plánován na čtvrtek. Podle polských médií měla ovšem americká strana výhrady k polskému překladu té části smlouvy, která určuje, jakým zákonům budou američtí vojáci podléhat. Varšava si vyjednala, že v době, kdy budou vojáci mimo službu a mimo základnu, pro ně budou platit polské zákony.

Smlouva SOFA otevře cestu k rozmístění amerického protiraketového systému Patriot v Polsku. Rozmístění baterie Patriotů přislíbila Varšavě vláda bývalého prezidenta USA George Bushe během jednání o výstavbě protiraketové základny v Polsku a radaru v Česku. Polsko podle úmluvy mělo získat Patrioty bez ohledu na to, zda se plány amerického protiraketového štítu ve střední Evropě uskuteční. Nynější šéf Bílého domu Barack Obama od projektu ustoupil, dodávky Patriotů ale podpořil.

Baterie Patriotů má být zprvu v Polsku jen po omezenou dobu. Podle dřívějších vyjádření šéfa polské diplomacie Radoslawa Sikorského by Američané rakety měli do Polska přivézt do konce března příštího roku.