Tonoucí Nizozemsko se chytá akvatektury

Haag - Se změnami klimatu se nepotýkají jen rozvojové země. Problémy mají i bohaté státy včetně těch evropských. Mezi nejohroženější patří Nizozemsko, jehož velká část se nachází pod hladinou moře. Stoupající hladiny moří by mohly Nizozemsko provždy vymazat ze světové mapy. Nizozemci se snaží svůj životní prostor bránit všemi způsoby – systémem hrází, kanálů, ale i akvatekturou.

Stoupající hladina moře a rozvodněné řeky dělají Nizozemsko zranitelným. Rodina Fonse Bergmana hospodaří u Maastrichtu několik generací. Usedlost leží u řeky Maas. V 90. letech ji dvakrát zasáhly zničující povodně. „Přišlo to o Vánocích v třiadevadesátém. Voda se valila okny, sahala až sem. Dva týdny jsme žili ve druhém patře. Doufali jsme, že se to nikdy nezopakuje. Jenže za dva roky to přišlo zas,“ vzpomíná Bergman.

Nizozemsko existuje jen díky složitému systému hrází, přehrad a valů. Dvě třetiny obyvatel žijí na území, které leží níž než hladina moře. Po staletí Nizozemsko chránily přehrady a mlýny, které pumpovaly vodu ze země.

Při záplavách ze Severního moře v roce 1953 zemřely skoro dva tisíce lidí. Dalších 30 let se budovaly bariéry kolem pobřeží. Klimatické změny ale znamenají nové nebezpečí. „Je to pomalý proces. Chceme vědět, jak bude podle různých scénářů vypadat naše budoucnost za 200 let. Země se postupně potápí, to je geologický proces. Ptáme se, jestli ji můžeme zachránit nebo bude nutné části opustit,“ líčí profesorka Amsterodamské univerzity Louise Frescová.

Do protipovodňových opatření teče miliarda eur ročně. Rotterdamský přístav chrání unikátní hráz, pobřeží zpevňují písečné valy a radikální změny čekají i koryta řek. „Snižujeme břehy Maasu a vyztužujeme je kamením, aby měl víc prostoru a voda měla kam téct. To je záruka, že se záplavy nebudou opakovat,“ popisuje Peet Adams z konsorcia Grensmaas.

Další možnost, jak se přizpůsobit, jsou domy na vodě. Architekt Alexander Henny nazývá nový styl akvatekturou. „Základ je dutý betonový kvádr, který plave. Na něm dřevěná struktura. Ložnice a koupelna jsou pod vodou, nahoře je kuchyň a obývák,“ přibližuje Henny.

##GMAP:3178:Nizozemsko## 
Protipovodňové zábrany v Nizozemsku
Protipovodňové zábrany v Nizozemsku
Více fotek
  • Protipovodňové zábrany v Nizozemsku autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1297/129679.jpg
  • Záplavy v Nizozemsku v roce 1953 autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1297/129676.jpg
  • Nizozemská akvatektura autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1297/129682.jpg