Izrael neustále řeší vládní politiku židovských osad

Jeruzalém – V Izraeli před koncem roku stále panuje napjatá situace. Důvodem je především vládní politika v otázce židovských osad. Nyní kabinet Benjamina Netanjahua dočasně zmrazil bytovou výstavbu. Evropská unie nyní přišla s návrhem, aby se Jeruzalém stal společným hlavním městem Izraele a Palestiny. „Izraelská vláda se rozhodla, že přistoupí na požadavek prezidenta Obamy a zastaví rozšiřování osad na Západním břehu Jordánu na deset měsíců s očekáváním, že protistrana přijde k vyjednávacímu stolu. Jsme demokracie a nechceme postupovat proti vůli lidu,“ vysvětlil velvyslanec státu Izrael v ČR Yaakov Levy. Nicméně situaci neusnadňuje ani komplikované jednání o vydání zadržovaného izraelského vojáka Gilada Šalita, kterého drží Hamas. A navíc o sobě dává vědět i Írán, který Izraeli vyhrožuje.

Podle Levyho je deset měsíců dostatečně dlouhá doba na to, aby začala palestinská strana vyjednávat a byla tak dosažena určitá dohoda. Osadníci na Západním břehu s tím nesouhlasí, tvrdí, že toto vládní rozhodnutí nebude fungovat. „Dřív Palestinci řešili neshody tím, že blokovali silnice, dopravu a došlo dokonce k násilí proti policii a vojsku. Pevně doufám, že to se nyní nebude opakovat,“ řekl velvyslanec.

Na Západním břehu Jordánu došlo k útoku na mešitu

Počet útoku na Palestince se kvůli zmražení výstavby zvyšuje a nervozita na Západním břehu Jordánu je veliká. V pátek se tam dokonce odehrál i útok na jednu z mešit. Podezřelí jsou z něj právě židovští osadníci. „Celá záležitost by měla být řešena veřejně v parlamentu nebo v médiích, nikoliv takovýmhle způsobem,“ podotkl Levy. Dodal, že jakékoli případy násilí na obou stranách řeší velice důkladně izraelské úřady.

Jeruzalém bude dalším a jedním z nejobtížnějších témat, která budou předmětem diskuze. Dle slov Levyho by se měla větší část Západního břehu v budoucnu proměnit v palestinský stát, který bude žít vedle Izraele. Vytyčení hranice a urovnání se musí samozřejmě projednat v rámci dalších vyjednávání.

„Bývalý premiér Ehud Olmert vyjednával asi rok a půl s protistranou na palestinské straně a přišel s ambiciózními návrhy, že se uvolní značná část Západního břehu, že už nebude docházet k dalšímu rozšiřování osad, ale palestinská strana z určitých důvodů nezareagovala. Od nastolení nové vlády Netanjahua mají Palestinci opět zájem na vyjednávání. Proto došlo k pozastavení, aby měli možnost na něj přistoupit,“ podotkl Levy. Podle něj se musí vyřešit i otázka uprchlíků.

Izraelské osady na Západním břehu Jordánu
Izraelské osady na Západním břehu Jordánu
Více fotek
  • Izraelské osady na Západním břehu Jordánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1120/111939.jpg
  • Izraelské osady na Západním břehu Jordánu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1120/111936.jpg