Turecký ústavní soud zakázal kurdskou stranu

Ankara - Turecký ústavní soud zakázal největší kurdskou politickou formaci, Stranu pro demokratickou společnost (DTP). Důvodem byly údajné vazby na separatistickou Kurdskou stranu pracujících (PKK). Ta na jihovýchodě země bojuje už 25 let za samostatný stát. Evropská unie Ankaru před zákazem varovala, pokládá ho za porušení práv menšinových Kurdů. Ti tvoří asi pětinu obyvatel.

Předseda ústavního soudu Hasim Kiliç oznámil, že 37 vedoucím pracovníkům strany včetně jejího předsedy Ahmeta Türka byl uložen pětiletý zákaz politické činnosti. Soud tak rozhodl, protože strana prý měla vazby na PKK. Strana pro demokratickou společnost má v 550členném tureckém parlamentu 21 poslanců. 

DTP se vyslovuje pro smír mezi Turky a Kurdy v zemi. Kurdové tvoří asi pětinu ze 71,5 milionu obyvatel Turecka. Jsou soustředěni hlavně na jihovýchodě země. Jejich boj o autonomii přerostl v násilí. Od roku 1984, kdy se PKK chopila zbraní, si srážky mezi jejími bojovníky a bezpečnostními silami vyžádaly 45 tisíc životů.