Abchazská republika v Gruzii volila prezidenta

Suchumi (Gruzie) - V separatistické Abchazské republice v Gruzii se dnes konaly prezidentské volby, v nichž o znovuzvolení usilovala dosavadní hlava státu Sergej Bagapš. Podle agentur se konaly v klidném ovzduší. Volební účast přesáhla 64 procent a byla tak vyšší než před čtyřmi lety. Opozice už varovala před volebními podvody.

Předseda ústřední volební komise Batal Tabagua oznámil, že volební účast těsně před uzavřením volebních místností dosáhla 64,29 procenta. V některých volebních okrscích se prý blížila 100 procentům. Předběžné výsledky slíbil oznámit kolem poledne v neděli. Když prý nebudou stížnosti a soudní žaloby na průběh voleb, oficiální výsledky hlasování by mohly být oznámeny do dvou dnů.

Zdá se, že Bagapšův volební souboj se čtyřmi protikandidáty se zřejmě rozhodne až ve druhém kole. Pokud dnes žádný z kandidátů nezíská více než 50 procent hlasů, za dva týdny se uskuteční nové klání dvou nejúspěšnějších kandidátů z dnešních voleb.

Volby, které světová veřejnost prakticky ignorovala, se znovu staly záminkou k tvrdým výpadům Gruzie vůči Rusku. Gruzínský prezident Michail Saakašvili je označil za komedii v režii Moskvy a vyjádřil politování nad tím, že „Abcházie se dostala pod totální okupaci Ruska“.

Separatistickou Abcházii uznalo jako samostatný stát po loňské krátké válce s Gruzií jedině Rusko. Později se připojily Venezuela a Nikaragua. Zbytek světa nadále považuje Abcházii za součást Gruzie.

Prezidentští kandidáti se od sebe lišili jen minimálně. Jediný z nich si dovolil prezidenta kritizovat za to, že až příliš podléhá ruskému vlivu. Všichni kandidáti se ale shodli v tom, že odmítali, aby se Abcházie někdy v budoucnu znovu spojila s Gruzií. Všichni prý také chtějí bojovat za to, aby Abcházii v budoucnu mezinárodně uznalo více zemí.

V Abcházii žije asi 170 tisíc lidí. Kolik z nich má hlasovací právo, není známo. Právo volit ovšem mají jen držitelé abchazských pasů. Tím je dopředu vyloučeno asi 40 tisíc příslušníků gruzínské menšiny na východě země, z nichž má abchazský pas jen pár tisíc lidí. Většina Abcházců má jak abchazské, tak ruské pasy.

Ilustrační foto
Ilustrační foto