Policie v Kodani zasáhla proti výtržníkům, stovky jich zadržela

Canberra/Manila/Kodaň – Za uzavření nové emisní dohody na summitu v Kodani demonstrovaly desítky tisíc lidí po celém světě. Shromáždění se konala v Číně, Indonésii, na Tchaj-wanu a v Austrálii. Největší demonstrace se konala přímo v dějišti summitu Kodani, kde se sešlo až 60 000 demonstrantů. Policie je v podvečer po výtržnostech rozehnala a několik stovek jich zadržela. V dánské metropoli jednají zástupci 192 států o novém dokumentu, který nahradí Kjótský protokol.

Podle agentury DPA v podvečer dánští policisté v Kodani zasáhli „masivně“ proti výtržníkům. Zadrželi kolem 400 osob. Zadržení mělo působit „preventivně“, protože policie se obávala nepokojů a kriminálních činů při pochodu demonstrantů. Desetitisíce se jich vydaly k místu, kde se klimatický summit koná. Na akci přišlo 50 000 lidí, napsala DPA. Účastníci požadovali přijetí dohody o snižování emisí skleníkových plynů na planetě.

Podle agentury Reuters se demonstrace odehrávala povětšinou v „karnevalové atmosféře“. Policie ale pak zadržela skupinu asi 200 až 300 černě oblečených aktivistů poté, co začali házet lahve. Agentura Ritzau uvedla, že příslušníci zatkli 62 osob. Podle agentury AFP výtržníci házeli kamení a ničili výlohy.

50 000 demonstrantů v Austrálii

Australané demonstrovali hlavně v Canbeře, Sydney a Melbourne. Podle organizátorů se tam sešlo dohromady až 50 000 lidí. „Je životně důležité, aby v příštím týdnu světoví lídři přijali závazek ohledně klimatu,“ řekla podle AFP Tricia Phelanová, která demonstrovala v Melbourne.

Na Australany mají v průběhu dne navázat demonstracemi aktivisté v dalších světových městech včetně Kodaně. Ve filipínské metropoli Manile se před radnicí sešlo několik stovek lidí s červenými tričky a bubny k takzvané hlučné demonstraci.

„Máme na sobě červená trička na znamení poplachu, abychom světu řekli, že zbývá málo času,“ prohlásil Ali Obusan z tamního hnutí Greenpeace. V indonéském hlavním městě Jakartě zase demonstrovalo asi 150 lidí před ambasádou Spojených států. Chtěli vyzvat předního světového znečišťovatele ovzduší, aby se postavil do čela snižování emisí a pomohl s jejich snižováním dalším zemím. Aktivisté se sešli na manifestaci také v japonském Tokiu.

Demonstrace v Indonésii
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Pat Roque