V dnešní aukci získaly v Iráku největší kontrakt Lukoil a Statoil

Bagdád - Irácká produkce ropy dosáhne 12 milionů barelů denně, oznámilo to ministerstvo ropného průmyslu v Bagdádu. Irácká vláda rozdělila zakázky těžařským společnostem v největších nalezištích, kde se dosud netěží. Našla investory pro rozvoj nových ropných polí hlavně na jihu země. Kontrakt získalo konsorcium ruského Lukoilu a norské společnosti Statoil. Práva na průzkum a těžbu z ropného pole dostaly včera taky firmy Shell a Petronas.

Ministr ropného průmyslu Husajn Šahristání uvedl, že kapacita irácké ropné těžby dosáhne 12 milionů barelů za den, až se rozeběhnou všechny projekty, o nichž nyní země jedná se zahraničními partnery. Mluvčí irácké vlády označil aukce za úspěšné.

Lukoil se Statoilem budou rozvíjet naleziště Západní Kurna-2 s kapacitou 12,88 miliardy barelů v regionu Basra. Výsledek je bravurním tahem Lukoilu, který měl pole slíbené již za režimu Saddáma Husajna, napsala agentura AP.

V pátek, během prvního dne aukcí, získalo kontrakt na rozvoj největšího nabízeného pole Madžnún konsorcium ropného koncernu Royal Dutch Shell a malajsijského státního podniku Petronas. Madžnún obsahuje podle odhadů asi 13 miliard barelů ropy a je to jedno z největších známých a jen minimálně využívaných ropných polí na světě.

Těžba ropy v Iráku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24