Al-Káida připsala nedávné atentáty v Pákistánu cizím rozvědkám

Káhira - Al-Káida popřela odpovědnost za atentáty v Pákistánu, při nichž zemřelo v říjnu 500 lidí. Připisuje ji americkým a pákistánským tajným službám. Člen al-Káidy Adam Gadahn, který je původem Američan, označil útoky za operace odporující islámu a sloužící výhradně zájmům nepřátel muslimů.

„Připisování takových akcí bojovníkům svaté války slouží jedině nepřátelům islámu a muslimů, kteří začínají zakoušet porážku. Skutečnými viníky jsou ISI, RAW, CIA a Blackwater,“ řekl Gadahn, který často zprostředkovává vzkazy al-Káidy v angličtině.

ISI je zkratka pro pákistánskou tajnou službu, RAW pro indickou a CIA pro americkou. Blackwater je americká soukromá bezpečnostní služba najatá do Iráku a Afghánistánu. Čerstvě se v americkém tisku objevily informace o její spolupráci s CIA v Iráku i Afghánistánu. Až do nedávného odvolání měla také možnost připravovat útoky bezpilotními letadly v pákistánském pohraničí.

Boje v Jižním Vazíristánu skončily

Pákistánská armáda zahájila v říjnu ofenzivu proti teroristům na kmenovém území Jižního Vazíristánu na hranici s Afghánistánem. Následovaly pak teroristické útoky, při nichž hlavně v pákistánských městech zahynulo na 500 lidí. Islámábád tyto útoky připisuje Talibanu a al-Káidě. Dnes pákistánský premiér oznámil, že tato ofenziva byla ukončena, ale že armáda bude příslušníky Talibanu pronásledovat na jiném kmenovém území.

Gadahn na videonahrávce vysvětluje pákistánským politikům, že pravými nepřáteli Pákistánu jsou sekulární vlády, zkorumpovaná policie, soudci a kmenoví nacionalisté. Gadahn vyrostl v Los Angeles a do Pákistánu se podle Federálního úřadu pro vyšetřování vystěhoval před 11 lety. Prošel prý výcvikovým táborem al-Káidy a působí ve skupině jako tlumočník a poradce.

Následky teroristického útoku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24