Na jihu Filipín bylo zrušeno stanné právo vyhlášené kvůli masakru

Manila - Filipínská prezidentka Gloria Macapagalová-Arroyová zrušila stanné právo v jižní provincii Maguindanao. Vyhlásila ho kvůli vyšetřování masakru, při kterém ozbrojenci 23. listopadu zabili 57 lidí. Policie zatím zatkla asi 500 podezřelých. Za útokem na příznivce kandidáta na místního guvernéra stojí politický klan Ampatuanů. Dvaašedesát lidí už prokuratura obvinila ze vzpoury a vražd.

Vláda také intenzivně vyjednávala o propuštění desítek rukojmích, jež zajali ve čtvrtek rovněž na filipínském jihu komunističtí povstalci. Ti dnes oznámili, že všech 46 rukojmích propustí v neděli ráno místního času (o dnešní půlnoci SEČ).

Kvůli listopadovému masakru v Maguindanau bylo zatčeno už 500 osob. Jsou mezi nimi členové vlivného klanu Ampatuanů, kteří tuto provincii mnoho let ovládají. Jeden z nich, Andal Ampatuan mladší, byl obviněn z několikanásobné vraždy.

Útočníci rozstříleli kolonu kandidáta na guvernéra

Najatí střelci zaútočili v listopadu na kolonu politika, který se chtěl ucházet spolu s Ampatuanem o guvernérský úřad. Mezi mrtvými bylo 26 žen a mnoho novinářů.

Provincie leží na ostrově Mindanao, kde vláda bojuje proti islámským a komunistickým povstalcům. V tamní provincii Agusan del Sur ve čtvrtek skupina ozbrojených mužů unesla 75 osob. Část jich pak pustila, ale 46 stále zadržuje. Vládní mluvčí dnes oznámil, že ozbrojenci v neděli místního času rukojmí propustí. Neví se ale, co si za to při vyjednávání s vládou vymohli.

Masakr na Filipínách
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24