Moskevský státní cirkus slaví 90 let

Moskva - Rusko si připomíná 90. narozeniny Moskevského státního cirkusu, jedné z nejslavnějších institucí v zemi. V podstatě se jedná o polostátní instituci, kterou založil komunistický režim. V tradici ruských komediantů zanechala rozporuplné stopy. Jejich dnešní dědici si prý ale zvykli a slavná tradice žije dál.

Je to show plná světel a překvapení. Návštěva Moskevského státního cirkusu dostává diváky rychle do varu. Lístky jsou pro místní drahé, přesto se denně prodávají po tisících.

„Je to hodně peněz, ale stejně sem chodíme. I kdyby stál lístek 1 000 rublů, tak přijdeme. Stojí to za to,“ říká jedna ze spokojených divaček. Představení má vysoké tempo, trvá tři hodiny s jedinou přestávkou. Hraje se šest dní v týdnu, o víkendu dokonce dvakrát. Málokdo odchází zklamaný.

Státní pomoc dala kdysi cirkusu velké možnosti. Je tady unikátní výměnné jeviště, které nabízí kluziště nebo dokonce bazén. Všude kolem je navíc obrovský prostor. Současná podoba Moskevského státního cirkusu vznikla v roce 1971. Pojme přes 3 300 diváků a pyšní se titulem největší stálé cirkusové arény v celé Evropě.

Zašlá sláva

Uživit polostátní kolos v tržních podmínkách dá ale zabrat. V zákulisí pracuje přes 1 000 zaměstnanců. Všichni denně chodí do práce a dostávají výplatu. Saša Kulakov se v moskevském cirkusu narodil, rodiče tam pracují od nepaměti.

„Je to složité. Devadesátá léta byla vůbec drsná, doslova jsme přežívali. Teď je to trochu lepší. Ale zase přišla krize,“ popisuje situaci cirkusu žonglér Kulakov. Ředitel cirkusu Leonid Kosťjuk k tomu dodává: „Nezbývají nám peníze, abychom cirkus udrželi v nejlepším stavu. Ale snažíme si sami něco přivydělat.“

Problémy odrážejí i samotná představení, jsou hodně konzervativní a občas dost podobná. Zaměstnanci cirkusu se ale brání, že je právě tohle jejich pojetí, které diváky stále zajímá.

Představení Moskevského státního cirkusu
Představení Moskevského státního cirkusu
Více fotek
  • Představení Moskevského státního cirkusu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1298/129780.jpg
  • Představení Moskevského státního cirkusu autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1298/129783.jpg
  • Moskevský státní cirkus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1298/129781.jpg